Udział w grupie opiera się na trzech podstawowych rodzajach aktywności:
- uczestnictwo w spotkaniach weekendowych grupy lokalnej oraz grupowych ogólnopolskich rekolekcjach;
- praca na terapii (indywidualnej lub grupowej);
- kierownictwo duchowe.
Realizowany przez Paschę program wychodzenia z niechcianych odczuć homoseksualnych najlepiej oddaje metafora wspinaczki na K2.
Program składa się z kilku punktów:
1) Przygotowanie się do wyprawy.
2) Organizacja wspólnej wyprawy.
3) Wspólna droga na szczyt.
4) Radość zdobycia K2.
Co oznaczają poszczególne punkty?
1) Przygotowanie do wyprawy
To czas przed wejściem do grupy. Polega na zerwaniu kontaktów seksualnych z innymi mężczyznami, odcięciu się od homoseksualnego otoczenia i szukaniu pomocy w procesie uzdrawiana homoseksualizmu. Jeśli jesteś osobą mającą zamiar przejść proces przemiany, musisz radykalnie odciąć się od wszystkiego, co powodowało w Tobie zachowania homoerotyczne: partnerów i przedmiotów, które kojarzą Ci się z zachowaniami homoseksualnymi.
Następnie zgłoś się do naszej grupy pisząc na adres lidera grupy lokalnej, opisując swój problem. Do wyboru są: Kraków, Warszawa, Wrocław.
Kontakt z liderem pozwoli ocenić Twoją gotowość do wejścia w struktury Paschy. Dzięki przyjaznej i opartej na wzajemnej dyskrecji rozmowie będziesz mógł zderzyć swoje oczekiwania z możliwościami i rygorami grupy. Poznasz jej regulamin i zdecydujesz czy chcesz do niej dołączyć.
Po przystąpieniu do Paschy, zostaniesz zaproszony na spotkanie grupy lokalnej. Poznasz członków, będziesz też mógł otrzymać od nich wsparcie w rozpoczynanej przez Ciebie wyprawie. W ten sposób zbudujesz swoją pierwszą grupę wsparcia. Twoja grupa wsparcia poszerzy się wraz z poznaniem członków innych grup lokalnych. Z czasem Ty sam będziesz mógł wspierać kolegów na szlaku.
2) Organizacja wspólnej wyprawy
W tym momencie ważna jest lektura odpowiedniej literatury na temat homoseksualizmu oraz oparcie się na doświadczeniu starszych członków Paschy. Kluczowe jest pozytywne nastawienie na trudną pracę nad zmianą swojego życia oraz otwarcie się na innych, którzy idą razem z Tobą. W nawiązaniu zdrowych relacji pomogą Ci spotkania grup lokalnych, ogólnopolskie rekolekcje oraz rozmowy z poszczególnymi mężczyznami z grupy.
To w tym momencie będziesz musiał zadbać o znalezienie stałego spowiednika, kierownika duchowego lub kapłana, który będzie Twoim duchowym towarzyszem. Dlaczego tak? Praca w Passze opiera się na trzech fundamentach. Pierwszym jest życie w Bożej łasce. Chodzi o systematyczną modlitwę, regularne korzystanie z sakramentów, kierownictwo duchowe. Gdyby twój spowiednik był niezorientowany w tematyce homoseksualizmu, polecimy dla niego odpowiednie lektury, które pomogą mu poznać ten problem. Drugim elementem jest praca z psychologiem i terapeutą (warsztaty psychologiczne, psychoterapia). Trzecim – zaangażowanie w życie grupy.
Życie grupy przebiega według ścisłego rytmu. Raz w miesiącu (poza wakacjami) członkowie Paschy spotykają się w grupach lokalnych. Takie spotkania przebiegają według prostego schematu: wspólna modlitwa, wspólne posiłki, wspólny sport, warsztaty z psychologiem oraz meeting. Ponadto dwa razy w roku uczestniczą również w kilkudniowych rekolekcjach.
Wzajemne wspieranie się w grupie polega na spotkaniach, rozmowach, pozostawaniu ze sobą w kontakcie. Kiedy więc będzie Ci trudno możesz liczyć na pomoc innych uczestników. Raz Ty będziesz potrzebował pomocy, innym razem to Ciebie ktoś poprosi o wsparcie.
Pascha nastawiona jest na rozwój, który prowadzi do życiowej dojrzałości. Nie sposób osiągnąć tego celu ograniczając się tylko do kontaktu z innymi członkami grupy. Dlatego ważne jest zadbanie również o ludzi, którzy będą Cię wspierali z zewnątrz. To nie oznacza, że musisz im wszystkim mówić o swoim problemie. Z czasem dostrzeżesz, że coraz bardziej znasz siebie i łatwiej nawiązujesz zdrowe relacje z mężczyznami oraz kobietami. Słowa takie jak przyjaźń i miłość nabiorą sensu i staną się bliższe Twojemu życiu.
3) Wspólna droga na szczyt
To najtrudniejszy etap wychodzenia z niechcianych skłonności homoseksualnych. Skoncentrowany jest na psychoterapii i pracy w grupie wsparcia. Stworzenie sieci wsparcia nie wystarczy do pokonania twoich homoseksualnych skłonności. Jeśli realnie myślisz o życiu nieobarczonym homoseksualizmem, powinieneś wiedzieć, że w tym procesie konieczna jest terapia. Pascha sama nie prowadzi terapii, ale współpracuje z doświadczonymi psychoterapeutami. W poszukiwaniach specjalisty będziesz mógł liczyć na naszą pomocną dłoń.
Praca z terapeutą dotknie trudnych i bolesnych obszarów Twojego życia. Da jednak szansę na ich „przepracowanie”. W konsekwencji otworzysz się na zdrowe i szczere związki z innymi ludźmi.
Szanse na uzdrowienie ze skłonności homoseksualnych są różne i zależą o wielu czynników, m.in. Twojej sytuacji początkowej, zaangażowania w terapię (każdy sam decyduje, jaki zakres pomocy jest zdolny przyjąć od terapeuty), czasu trwania terapii (jest to kwestia indywidualna, niektórym wystarczy kilka miesięcy terapii, a inni będą potrzebowali jej przez kilka lat), kompetencji terapeuty.
4) Radość zdobycia K2
Po zdobyciu swojego K2 konieczne będzie odejście z grupy. Sam zdecydujesz, kiedy nadejdzie odpowiedni moment. Jeśli kiedyś będziesz chciał wrócić do Paschy, aby zasilić szeregi naszych wolontariuszy, mentorów, a może nawet odpowiedzialnych za grupę, przyjmiemy Cię z radością.